26 Temmuz 2011

Filistin Edebiyat Festivali

Eğer zeytin ağaçları onları yetiştiren elleri bilseydi,
zeytinleri gözyaşlarına dönerdi...

Mahmud Derviş

Filistin Edebiyat Festivali, ilki 2008 yılında düzenlenen gezici bir festival.

Palfest olarak da bilinen bu gezici edebiyat ve sanat festivali için Filistin'e ve Kudüs'e Avrupa'dan ve dünyanın çeşitli yerlerinden Edebiyatçılar, Felsefeciler, Sosyologlar, Müzisyenler, Sanatçılar ve diğer entelektüel isimler katılmaktadır. Festivalin amacı katılımcıları entelektüel isimlerle kaynaştırmak, atölyeler düzenlemek, kitaplar ve de gündem maddeleri üzerinden katılımcılara eleştirel bir bakış açısı kazandırmaktır.

Palfest'te öncü olan ve eserleriyle hatırlanacak isimler şu şekildedir: Filistinli şair Mahmud Derviş, Nijeryalı romancı Chinua Achebe, İngiliz eleştirmen ve yazar John Berger, İrlandalı şair Seamus Heaney, İngiliz oyun yazarı Harold Pinter, İngiliz yazar Philip Pullman, İngiliz oyuncu ve yazar Emma Thompson.

2008

Festival 2008 yılında Kudüs, Ramallah, Beytullahim gibi şehirleri gezdi. Burada, bölgedeki üniversitelerle sağlanan koordinasyonla çeşitli projelere imza atıldı. Festivale şu isimler katıldı:

Khalid Abdalla, Daniel Alarcon, Mourid Barghouti, Victoria Brittain, William Dalrymple, Roddy Doyle, Esther Freud, Nathalie Handal, Suheir Hammad, Ian Jack, Brigid Keenan, Jamal Mahjoub, Pankaj Mishra, Andrew O’Hagan, Hanan al-Shaykh, Raja Shehadeh ve Ahdaf Soueif.

2009

Palfest 2009 yılında Kudüs, Ramallah, Cenin, Beytullahim gibi şehirleri 6 günü aşkın bir sürede dolaştı. Buralarda çeşitli organizasyonlar ve kitap oturumları düzenlendi. Filistin gündemine dair oturumlar yapıldı, eleştiriler getirildi. İsrail, festivali sabote etmeye çalışsa da festivale katılanlar karşı duruş sergiledi ve Kudüs Fransız Kültür Merkezi, İngiliz Dil Enstitüsü gibi merkezi yerlerde seminerleri ve organizasyonları sağlamayı başarabildi. O yıl Palfest'e şu isimler katıldı:

Suad Amiry, Victoria Brittain, Carmen Callil, Abdulrazak Gurnah, Suheir Hammad, Nathalie Handal, Jeremy Harding, Rachel Holmes, Robin Yassin-Kassab, Brigid Keenan, Jamal Mahjoub, Henning Mankell Deborah Moggach, Claire Messud, Michael Palin, Alexandra Pringle, Pru Rowlandson, Raja Shehadeh, Ahdaf Soueif ve M. G. Vassanji.

2010

Festival 1-6 Mayıs tarihleri arasında Kudüs, Nablus, Ramallah, Cenin, Beytullahim gibi yerleri ziyaret etti. Gazze'de İsrail ablukası olduğu için şehre girilemedi, Festivalcilerin çabaları olumsuz sonuçlandı. Susan Abulhawa, Taha Muhammad Ali, Suad Amiry, Geoff Dyer, Adam Foulds, Suheir Hammad, Nathalie Handal, Remi Kanazi, Henning Mankell, Raja Shehadeh, Ahdaf Soueif, William Sutcliffe, Wildworks Tiyatro üyeleri ve birçok kesimden insan bu organizasyona katıldı. Şiirden bilim kurgu unsurlarına dek çeşitli temalar ele alındı. Öğrenci gruplarıyla çalışmalar yapıldı ve "Özgür Filistin" üzerine izlenimler aktarıldı.

2011

Festival 15-20 Nisan tarihleri arasında düzenlendi. İsrail'in engelleme çabalarına rağmen organizasyon ancak belli güzergâhlar (Kudüs, Ramallah, Beytullahim) üzerinde yapılabildi ve Gazze'ye girme çalışmaları yine başarısız oldu. Şu isimler katıldı: Meena Alexander, Suad Amiry, Asma Azaizeh, Najwan Darwish, Taha Muhammad Ali, Mark Gonzales, Tarik Hamdan, Rachel Holmes, Ghada Karmi, Mohammad Hanif, Alice Walker, Ursula Owen, Richard Price, Susannah Clap, Akram Musallem, Anne Chisholm, Da Arabian MC's, Geraldine d'Amico, Suheir Hammad, Alaa Hlehel, Ahdaf Soueif.

2012

Organizasyonlar 5-11 Mayıs tarihleri arasında Gazze, Ramallah ve Kahire'de gerçekleştirildi. Atölyeler ve çeşitli konuşmalar yapıldı, konser düzenlendi. Festivale katılanlar: Khalid al Khamissi, Alaa Abd El-Fattah,Jafra, Amin Haddad, Al Salam, Selma Dabbagh, Jamal Mahjoub, Nariman Youssef, Youssef Rakha, Khaled Najjar, Sahar Elmougy, Amr Ezzat, Eskenderella, Manal Hassan, Tarik Hamdan, Najwan Darwish, Rachel Holmes, Bee Rowlatt, Suad Amiry.

2013

Palfest Kudüs, Gazze, Nablus, Ramallah, Haifa, El Halil şehirlerini gezdi. Atölyeler ve seminerler Kuzey ve Güney olarak iyi ayrı noktadaki yerlerde düzenlendi. Festivale şu isimler eşlik etti: Lina Attalah, Susan Abulhawa, Ali Abuminah, Aamer Hussein, China Mieville, Gillian Slovo, Dimitri Mikelis, Mohamed Bakri, Maya Khaldi, Hisham Nafa'a, Othman Hussein, Ibtisam Azem, Marcia Lynx, Omar El-Khairy, Qualey, Alaa Abd El-Fattah.

Le Monde, Palfest


Fransızcadan çeviren: Ali Hasar

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

2011–2022 idea, schola, zâhir âlem